Montaža sobnih vrata je ključan korak u završnim radovima prilikom renoviranja ili izgradnje doma. Pravilno postavljena vrata ne samo da estetski upotpunjuju prostor, već omogućavaju dugotrajnu funkcionalnost, sprečavajući probleme kao što su krivljenje, teško zatvaranje ili neadekvatna zvučna i termoizolacija.
Cilj ovog vodiča je da pruži detaljan korak-po-korak pregled procesa montaže sobnih vrata, istaknuvši najčešće probleme koji se mogu pojaviti i kako ih efikasno rešiti.
Faza montaže | Opis |
---|---|
Priprema pre montaže | Obuhvata tačno merenje zidnog otvora, odabir vrata prema standardima i pripremu prostora za nesmetanu montažu. |
Sastavljanje štoka | Štok se sastavlja na stabilnoj podlozi uz upotrebu lepka i vijaka. Proverava se preciznost spojeva i nivelacija pre postavljanja u zidni otvor. |
Postavljanje štoka u zidni otvor | Štok se postavlja u otvor, nivelise pomoću kajli i proverava libelom kako bi bio potpuno ravan pre fiksiranja. |
Fiksiranje štoka pur penom | Pur pena se nanosi u slojevima kako ne bi došlo do deformacije štoka. Nakon sušenja, višak pene se uklanja skalpelom. |
Postavljanje krila vrata | Vrata se postavljaju na šarke, a zatim se podešavaju kako bi ravnomerno nalegala i nesmetano se otvarala i zatvarala. |
Ugradnja pervajza | Pervajzi se precizno seku i pričvršćuju kako bi sakrili spojeve i obezbedili estetski završetak. |
Postavljanje ručki i brave | Buše se otvori za kvaku i bravu, nakon čega se oni montiraju i testiraju kako bi se osigurala njihova funkcionalnost. |
Završna podešavanja | Vrata se proveravaju na lakoću zatvaranja, podešavaju se šarke ako je potrebno, i testira se ukupna stabilnost konstrukcije. |
Priprema pre montaže sobnih vrata
Pre nego što se započne sa ugradnjom, neophodno je pravilno pripremiti prostor, tačno izmeriti zidni otvor i odabrati odgovarajuća vrata. Ova faza je presudna, jer čak i najmanja greška u početnim koracima može kasnije izazvati probleme u funkcionalnosti i estetici vrata.
Uzimanje tačnih mera zidnog otvora
Pre naručivanja i montiranja vrata, ključno je precizno izmeriti zidni otvor. Tri osnovne dimenzije koje treba uzeti u obzir su:
- Širina građevinskog (svetlog) otvora – merenje se vrši na više mesta (gornji, srednji i donji deo otvora) jer zidovi često nisu savršeno ravni. Najmanja izmerena vrednost uzima se kao referentna.
- Visina otvora – meri se od poda do gornjeg ruba otvora, takođe na više mesta, jer može postojati neznatna razlika usled neravnina u podu.
- Debljina zida – određuje širinu štoka vrata i ključna je za pravilan izgled i stabilnost konstrukcije.
Najpouzdaniji alat za merenje su laser i libela. Laser omogućava precizno utvrđivanje vertikalnosti otvora i otkriva eventualne deformacije u zidu, dok libela pomaže u dodatnoj kontroli ravnoteže zidnog otvora.
Ukoliko se utvrdi da zidni otvor nije pravilan, postoji nekoliko rešenja:
- Kod manjih odstupanja – moguće je korigovati odstupanja pri postavljanju štoka pomoću kajli i pur pene.
- Kod većih odstupanja – neophodno je izravnavanje zidova pomoću maltera ili gipsanih ploča pre same montaže.

Odabir vrata prema standardima
Kada se utvrde tačne dimenzije zidnog otvora, sledeći korak je odabir vrata koja odgovaraju tehničkim i estetskim zahtevima. Osim materijala i dizajna, važno je obratiti pažnju na smer otvaranja vrata, koji zavisi od primenjenog standarda.
Razlika između JUS i DIN standarda
U zavisnosti od proizvođača, vrata se mogu izrađivati prema JUS (Jugoslovenski standard) ili DIN (nemački standard), a način određivanja levih i desnih vrata se razlikuje:
- DIN standard – ako stanete ispred vrata na strani gde se nalaze šarke (vrata se otvaraju ka vama), vrata su desna ako su šarke sa desne strane, a leva ako su šarke sa leve strane.
- JUS standard – vrata se određuju prema tome kojom rukom ih otvarate kada ulazite u prostoriju. Ako kvaku hvatate levom rukom, to su leva vrata, a ako kvaku hvatate desnom rukom i otvarate ih u smeru kazaljke na satu, vrata su desna.
Ova razlika može dovesti do zabune prilikom naručivanja, pa je važno unapred proveriti standard po kojem su vrata izrađena.
Kada su potrebna vrata po meri?
Ukoliko zidni otvor ne odgovara standardnim dimenzijama vrata, potrebno je naručiti vrata po meri. To je često slučaj kod:
- Starijih objekata, gde su zidni otvori neretko nestandardnih dimenzija.
- Novogradnje sa specijalnim zahtevima, poput vrata većih dimenzija ili skrivenih vrata.
- Prostorija sa specifičnim uslovima, gde je potrebno prilagoditi vrata specijalnim zahtevima, poput zvučne izolacije.
Vrata po meri zahtevaju precizno merenje i definisanje svih tehničkih detalja kako bi se izbegle greške u proizvodnji i montaži.

Priprema prostora za montažu
Pre nego što montaža započne, neophodno je pripremiti prostor kako bi se omogućio nesmetan rad. Ova faza uključuje sledeće korake:
- Uklanjanje prepreka i zaštita nameštaja
- Prostor oko zidnog otvora treba osloboditi nameštaja i drugih predmeta koji mogu ometati montažu.
- Ukoliko se vrata ugrađuju u useljenom prostoru, nameštaj i podove treba prekriti zaštitnom folijom ili najlonom kako bi se izbeglo oštećenje i prljavština.
- Zašto je bitno da su pod i zidovi završeni pre ugradnje?
- Sobna vrata se montiraju nakon završetka svih građevinskih i molerskih radova kako bi se osigurala preciznost ugradnje i izbeglo kasnije oštećenje.
- Podne obloge, poput parketa ili pločica, treba da budu postavljene pre ugradnje vrata, kako bi se izbegli problemi sa visinom krila i njegovim slobodnim otvaranjem.
- Optimalni uslovi za montažu – temperatura i vlažnost vazduha
- Idealna temperatura za montažu sobnih vrata je između 15 i 25°C, kako bi se izbegle promene u materijalu usled ekstremnih temperaturnih uslova.
- Vlažnost vazduha ne bi trebalo da bude veća od 60%, jer visoka vlaga može izazvati deformaciju vrata, posebno ako su izrađena od drveta ili MDF-a.
Pravilna priprema prostora je osnovni preduslov za uspešnu montažu, jer se time izbegavaju potencijalni problemi koji mogu nastati usled nepravilnog okruženja.
Montaža sobnih vrata – korak po korak
Pravilna montaža sobnih vrata zahteva preciznost i pažljivo izvođenje svakog koraka. Greške napravljene u početnim fazama mogu dovesti do problema u funkcionalnosti vrata, lošeg naleganja ili čak potrebe za ponovnim postavljanjem. Zbog toga je važno postupati pažljivo i pridržavati se preporučenih tehnika montaže.
Sastavljanje štoka (okvira vrata)
Štok, odnosno okvir vrata, predstavlja osnovu celokupne konstrukcije i ima ključnu ulogu u stabilnosti i dugotrajnosti vrata. Ispravno sastavljen štok omogućava pravilno naleganje krila vrata, bez zazora ili neravnomernog pritiska.
Kako pravilno sastaviti štok na podu ili radnoj površini?
Pre nego što se štok montira na zid, neophodno ga je sastaviti na stabilnoj površini. Najbolje mesto za sastavljanje je:
- Veliki radni sto sa ravnom površinom,
- Pokriven pod sa zaštitnim kartonom ili najlonom kako bi se izbegla eventualna oštećenja na materijalu vrata.
Sastavljanje štoka se vrši na sledeći način:
- Pregled delova – Pre početka rada potrebno je izvaditi sve delove iz pakovanja i proveriti njihovu ispravnost. Obratiti pažnju na eventualna oštećenja nastala tokom transporta.
- Postavljanje vertikalnih delova (stranica) i horizontalnog dela (nadvratnika) – Ove komponente se međusobno spajaju u precizno izrezane spojeve.
- Korišćenje lepka – Na spojeve se nanosi lepak za drvo, što doprinosi čvrstini i stabilnosti okvira.
- Zavrtanje vijaka – Nakon nanošenja lepka, delovi štoka se dodatno pričvršćuju pomoću zavrtnjeva. U otvore na krajevima vertikalnih delova postavljaju se specijalni uvodnici za šrafove koji pomažu da spoj bude čvrst i postojan.
- Provera uglova – Pre konačnog stezanja vijaka, koristi se libela kako bi se osiguralo da su svi uglovi pod pravim uglom (90 stepeni).
- Ojačavanje spojeva spojnicama – U ugaone spojeve se često dodaju posebne spojnice za pervajz, koje dodatno povećavaju stabilnost konstrukcije.
Ukoliko štok nije sastavljen precizno, kasnije može doći do problema poput neravnomernog prianjanja krila vrata ili vidljivih zazora između delova štoka i zida.

Postavljanje štoka u zidni otvor
Nakon što je štok sastavljen, sledeći korak je njegovo pozicioniranje i fiksiranje u zidnom otvoru. U ovoj fazi važno je obezbediti da štok bude potpuno ravan i u ispravnoj osi, kako bi se izbegli kasniji problemi sa zatvaranjem vrata.
Pozicioniranje štoka pomoću kajli i podmetača
Kako bi štok bio postavljen pravilno, koristi se sistem kajli i podmetača, koji omogućava precizno nivelisanje:
- Postavljanje donjeg dela štoka – Prvo se donji deo štoka naslanja na zidni otvor, zatim se blago priljubljuje ka podu.
- Provera početne pozicije – Libela se koristi za inicijalnu kontrolu da li je štok ravan pre dodavanja kajli.
- Umetanje drvenih kajli – Kajle se postavljaju u sledeće tačke:
- Pri vrhu štoka,
- Na sredini,
- Pri dnu (blizu poda).
- Fiksiranje privremenim steznicama – U nekim slučajevima koristi se dodatna oprema poput stega ili potpornih letvica koje pomažu da štok ostane u pravilnom položaju tokom daljih radova.
Provera vertikalnosti pomoću libele
Da bi vrata pravilno nalegla, štok mora biti apsolutno vertikalan i ravan. Provera se vrši na sledeći način:
- Provera vertikalne ravni – Libela se postavlja duž ivica štoka kako bi se uočila eventualna odstupanja.
- Provera horizontalne ravni – Gornji deo štoka (nadvratnik) se takođe proverava kako bi se osiguralo da nije pod nagibom.
- Korekcija pomoću kajli – Ukoliko libela pokaže nagib, kajle se prilagođavaju dok se ne postigne potpuno pravilan položaj.
Greške koje mogu nastati ako štok nije pravilno postavljen
- Štok je blago nagnut – Vrata će imati problem sa zatvaranjem, mogu sama da se otvaraju ili zatvaraju.
- Štok nije u osi sa zidom – Može doći do vidljivih zazora između zida i pervajza, što narušava estetiku.
- Donji deo štoka nije nivelisan sa podom – Vrata mogu strugati pod prilikom otvaranja i zatvaranja.
Nakon što je štok postavljen i precizno nivelisan, sledi njegovo trajno fiksiranje pomoću pur pene.
Fiksiranje štoka pur penom
Pur pena se koristi za trajno pričvršćivanje štoka za zid, ali ukoliko se ne nanese pravilno, može izazvati probleme kao što su deformacija okvira ili njegovo pomeranje.
Kako pravilno koristiti pur penu da ne deformiše okvir?
- Odabir niskoekspanzivne pene – Koristi se pur pena sa niskim stepenom ekspanzije, jer klasična pena može previše nabubriti i deformisati štok.
- Priprema za nanošenje – Štok mora biti potpuno fiksiran pre nanošenja pene, a prostor između zida i štoka treba biti suv i čist.
- Nanošenje pene u slojevima – Umesto da se pena odmah nanese u velikim količinama, preporučuje se:
- Prvo nanošenje tačkasto na više mesta, kako bi se štok inicijalno fiksirao,
- Nakon nekoliko minuta, nanošenje linijski duž celog spoja.
- Upotreba potpornih letvica – Letvice ili stege postavljene između unutrašnjih ivica štoka sprečavaju njegovo pomeranje dok pena ne očvrsne.
Koliko dugo treba da se pena suši pre nastavka radova?
Iako pur pena postaje suva na dodir već nakon 2 sata, preporučuje se ostaviti je 24 sata pre nastavka radova kako bi se osiguralo potpuno stvrdnjavanje i stabilnost spoja.
Sečenje viška pur pene i završna obrada
- Sečenje viška pene – Nakon sušenja, skalpelom se pažljivo odstranjuje pena koja prelazi van ravni zida.
- Popunjavanje manjih praznina – Ukoliko su ostali manji otvori, oni se mogu dodatno popuniti manjim količinama pur pene ili akrilnim kitom.
- Brušenje i priprema za završnu montažu – Površine koje dolaze u dodir sa pervajzom se mogu dodatno prebrusiti kako bi se obezbedilo savršeno naleganje.

Postavljanje krila vrata – ključan korak za funkcionalnost i estetiku
Montaža krila vrata predstavlja jedan od najvažnijih koraka u procesu ugradnje sobnih vrata. Pravilno postavljeno krilo garantuje dugotrajnu funkcionalnost i vizuelnu usklađenost sa enterijerom. Nepravilna montaža može dovesti do problema poput lošeg naleganja, škripanja, nejednakih zazora ili otežanog otvaranja i zatvaranja vrata.
Priprema krila pre montaže
Pre nego što se pristupi postavljanju krila na štok, neophodno je obaviti detaljan vizuelni pregled svih površina vrata. Posebnu pažnju treba obratiti na ivice krila, jer su one podložne oštećenjima prilikom transporta i rukovanja. Površina vrata mora biti besprekorno glatka, bez ogrebotina, udubljenja ili neujednačenih spojeva.
Ako se primeti bilo kakvo oštećenje, potrebno je odmah reagovati. Manja oštećenja mogu se sanirati pomoću kita za drvo ili MDF, dok se veća oštećenja teško popravljaju i mogu zahtevati zamenu vrata.
Pravilno podešavanje šarki ključno je za dugotrajan rad vrata. Pre postavljanja krila, neophodno je proveriti da li su šarke fabrički pričvršćene ili ih je potrebno montirati. Ako nisu postavljene, njihova precizna instalacija osigurava pravilan raspored i visinu, sprečavajući pojavu zazora ili trenja krila o podlogu.
Kačenje krila na štok
Postavljanje krila na štok zahteva preciznost i pažljivo rukovanje. Pravilna montaža podrazumeva:
- Podizanje krila na tačnu visinu,
- Pažljivo poravnavanje sa šarkama,
- Sigurno povezivanje osovine šarki.
Upotreba jastučića na naduvavanje ili drugih pomoćnih sredstava olakšava nivelisanje vrata bez prekomernog pritiska na spojeve.
Podešavanje šarki je završni korak u ovom procesu. Gornji i donji zazor između vrata i štoka moraju biti potpuno jednaki kako bi se sprečile vizuelne nepravilnosti i omogućilo nesmetano otvaranje. Ukoliko vrata ne naležu ravnomerno, podesivi vijci na šarkama omogućavaju preciznu korekciju položaja.
Po završetku montaže, vrata se testiraju kroz nekoliko ponavljanja otvaranja i zatvaranja. Ako klize nesmetano i zatvaraju se bez otpora, montaža je uspešno obavljena.

Završni radovi na sobnim vratima
Ugradnja pervajza – završni estetski detalj
Pervajzi (ukrasne lajsne) su završni element montaže vrata, koji sakriva spoj između zida i štoka, poboljšava estetiku i sprečava nakupljanje prašine u spojevima.
Kako bi pervajzi savršeno nalegli, neophodno je:
- Precizno ih izmeriti i iseći pod odgovarajućim uglom,
- Koristiti specijalni lepak ili eksere sa tankim glavama (koji se kasnije prekrivaju kitom u boji drveta),
- Obraditi spojeve finim brušenjem kako bi se postigao besprekorno gladak završetak.
Kada su pravilno postavljeni, pervajzi daju vratima uglađen i elegantan izgled.
Postavljanje ručki i brava – sigurnost i estetika u jednom
Montaža kvake i brave završni je tehnički korak koji doprinosi funkcionalnosti, estetici i sigurnosti vrata.
Pre same montaže, potrebno je:
- Izabrati odgovarajući okov – kvake i brave dolaze u različitim stilovima i materijalima, pa je važno da odgovaraju dizajnu vrata,
- Precizno izbušiti otvore za kvaku i ključ, koristeći fabrički predviđen šablon,
- Pažljivo postaviti kvaku i bravu, osiguravajući da se svi delovi nesmetano pomeraju.
Finalna provera obuhvata testiranje funkcionalnosti brave i kvake, kako bi se osiguralo da vrata mogu lako da se otvaraju i zatvaraju bez dodatnog otpora.
Zvučna i termo izolacija vrata – povećana udobnost
Unutrašnja ispuna vrata značajno utiče na izolacione osobine. Standardna sobna vrata najčešće imaju ispunu od kartonskog saća, dok kvalitetniji modeli sadrže čvrstu MDF ili drvenu strukturu koja pruža bolju zvučnu i termo izolaciju.
Kako bi se dodatno poboljšala izolacija, mogu se koristiti:
- Diht gume – postavljaju se duž unutrašnjih ivica štoka i sprečavaju prolazak buke i hladnog vazduha,
- CPL i melaminske folije – pružaju dodatnu otpornost na vlagu i habanje, čime produžavaju vek trajanja vrata,
- Izolacione trake – ako se nakon montaže primeti da vrata propuštaju zvuk, moguće je dodati specijalne trake koje poboljšavaju akustičnu izolaciju.
Pravilno postavljena vrata sa adekvatnom izolacijom doprinose tišini i energetskoj efikasnosti prostora, čineći dom udobnijim i efikasnijim.
Najčešći problemi pri montaži sobnih vrata i kako ih rešiti
Montaža sobnih vrata može izgledati jednostavno, ali čak i male greške u postupku mogu dovesti do problema u dugotrajnoj upotrebi. Nestručna instalacija može rezultirati nepravilnim naleganjem vrata, teškoćama u zatvaranju ili čak oštećenjem materijala. U nastavku su opisani najčešći problemi koji se javljaju prilikom montaže i kako ih efikasno rešiti.
Štok nije ravan – vrata ne naležu pravilno
Jedan od najčešćih problema pri montaži sobnih vrata je neravan štok, što može uzrokovati loše naleganje vrata. Kada štok nije pravilno postavljen, vrata se mogu sama otvarati ili zatvarati, stvarati zazore između ivica, ili ne uspevati da se u potpunosti zatvore.
Kako prepoznati problem pomoću libele?
Provera libelom je osnovni način da se utvrdi da li je štok postavljen ravno. Libela se postavlja:
- Duž vertikalnih ivica štoka – kako bi se proverila vertikalnost.
- Na horizontalni deo štoka (nadvratnik) – da bi se osiguralo da vrata neće visiti.
Ako libela pokazuje odstupanja, potrebno je izvršiti korekciju. Najefikasniji način je upotreba drvenih kajli koje se postavljaju između štoka i zida kako bi se pravilno nivelisao. Ako je problem u pur peni, ona može biti odstranjena skalpelom i ponovno nanesena uz bolju kontrolu ekspanzije.
Pur pena je previše naduvala i deformisala štok
Pur pena je odlično sredstvo za fiksiranje štoka, ali ako se koristi u prekomernim količinama, može izazvati ozbiljne probleme. Kada pena previše ekspandira, ona vrši pritisak na štok i deformiše ga, što može uzrokovati probleme u zatvaranju vrata.
Kada se može korigovati i kako izbeći ovu grešku?
Ukoliko je pena već očvrsnula i izazvala krivljenje štoka, jedini način da se problem reši jeste da se pena odstrani i ponovo nanese u kontrolisanim količinama. Idealno je koristiti niskoekspanzivnu pur penu kako bi se izbegla prekomerna ekspanzija i deformacija.
Prilikom nanošenja, pena se prvo postavlja u malim količinama na nekoliko tačaka, a tek nakon što se delimično učvrsti, dodaje se ostatak. Takođe, preporučuje se postavljanje potpornih letvica ili stega unutar štoka kako bi se sprečilo pomeranje dok se pena suši.

Vrata se teško zatvaraju ili škripe
Ako vrata ne mogu da se zatvore lako ili proizvode zvuk škripanja, problem najčešće leži u podešavanju šarki. Kada šarke nisu pravilno postavljene, vrata mogu strugati o pod ili štok, što uzrokuje habanje i otežava upotrebu.
Uzroci problema i brzo rešenje podešavanjem šarki
Postoje tri glavna razloga zašto vrata teško funkcionišu:
- Šarke nisu poravnate – Ako su šarke nepravilno montirane, vrata neće ravnomerno nalegati. Rešenje je podešavanje šarki pomoću odvijača, pri čemu se šrafovi blago popuštaju ili zatežu dok se ne postigne pravilno naleganje.
- Preveliki zazor između vrata i štoka – Ako vrata previše „vise“ na jednoj strani, može biti potrebno postaviti dodatne podloške između šarke i vrata kako bi se korigovao ugao.
- Nedostatak podmazivanja – Ako vrata škripe prilikom otvaranja i zatvaranja, problem se može rešiti nanošenjem grafitne masti ili ulja na osovine šarki.
Nakon podešavanja, potrebno je testirati vrata kroz nekoliko ponavljanja otvaranja i zatvaranja kako bi se osiguralo da funkcionišu besprekorno.
Pervajzi nisu dobro nalegli
Pervajzi, odnosno ukrasne lajsne, imaju ne samo estetsku već i funkcionalnu ulogu. Ukoliko nisu pravilno postavljeni, mogu se videti zazori između pervajza i zida, što narušava vizuelni izgled vrata i može omogućiti ulazak prašine i nečistoća.
Greške pri postavljanju i kako ih popraviti
Najčešće greške pri montaži pervajza su:
- Nepravilno sečenje spojeva – Ukoliko su uglovi nepravilno isečeni, lajsne neće savršeno naleći. Rešenje je korišćenje precizne testere i šablona za sečenje pod uglom od 45 stepeni.
- Neravna površina zida – Ako je zid neravan, pervajzi će imati vidljive praznine. Ovaj problem se rešava nanošenjem tankog sloja akrilnog kita koji popunjava praznine pre finalnog pričvršćivanja.
- Nepravilno pričvršćivanje – Pervajzi se mogu postaviti pomoću lepka ili eksera sa tankim glavama. Ukoliko se ekseri koriste, preporučuje se prekrivanje rupa kitom u boji drveta kako bi spojevi bili nevidljivi.
Kada su pervajzi pravilno postavljeni i obrađeni, vrata dobijaju konačan, profesionalan izgled.
Profesionalna montaža sobnih vrata – Altimax Haus
Zašto izabrati Altimax vrata?
Kada birate sobna vrata, važno je da obratite pažnju ne samo na njihov izgled, već i na materijale od kojih su izrađena, dugotrajnost i otpornost na svakodnevnu upotrebu. Altimax sobna vrata su dizajnirana tako da zadovolje visoke standarde kvaliteta, funkcionalnosti i estetike, pružajući idealno rešenje za svaki enterijer.
Kvalitetni materijali i vrhunska završna obrada
Altimax vrata izrađuju se od medijapana (MDF), materijala poznatog po svojoj izdržljivosti i otpornosti na deformacije. Površinska obrada može biti u vidu CPL folije, melaminske folije ili poliuretanskog laka, što garantuje zaštitu od ogrebotina, vlage i habanja. Zahvaljujući ovoj kombinaciji materijala, vrata su pogodna i za intenzivnu upotrebu u domaćinstvima, kancelarijama i poslovnim prostorima.
Visoka otpornost na habanje i dugotrajnost
Jedan od ključnih faktora koji izdvajaju Altimax vrata jeste otpornost na svakodnevno korišćenje. CPL i melaminske folije pružaju dodatnu zaštitu, čineći vrata otpornim na udarce i ogrebotine, dok specijalni lakovi osiguravaju dugotrajan sjaj i elegantan izgled.
Pored izdržljivosti, Altimax vrata su laka za održavanje – dovoljno je povremeno prebrisati površinu suvom ili blago vlažnom krpom kako bi zadržala svoju prvobitnu estetiku.
Pored standardnih dimenzija, Altimax nudi i izradu vrata po meri, što je posebno korisno za prostorije sa nestandardnim građevinskim otvorima.
FAQ – Najčešća pitanja o Altimax sobnim vratima
Da li mogu samostalno montirati Altimax vrata?
Tehnički je moguće, ali preporučujemo profesionalnu montažu kako biste izbegli greške koje mogu uticati na funkcionalnost i dugotrajnost vrata.
Koliko traje montaža jednog seta sobnih vrata?
U proseku, profesionalna montaža traje oko 90 minuta po vratima, u zavisnosti od složenosti posla i uslova u objektu.
Da li vrata dolaze sa okovom?
Da, sva vrata dolaze sa osnovnim okovom (šarke i brava), dok se kvake kupuju zasebno prema željenom dizajnu.
Koji su standardni dimenzije Altimax vrata?
Standardne dimenzije su 69/79/89 x 202 cm, ali postoji mogućnost izrade vrata po meri za specijalne zahteve.